    Eaton - Electronics Division EFDKS90K186E154BH
    Part No.:
    EFDKS90K186E154BH
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEFDKS90K186E154BH.pdf
    Description:
    CAP FILM 18UF 10% 900VDC RAD
    Shipping
    Inventory:228
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    18 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    900V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.772" (45.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    1.476" (37.50mm)
    Applications:
    DC Link, DC Filtering
    Ratings:
    Features:
    1. How to order EFDKS90K186E154BH on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EFDKS90K186E154BH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EFDKS90K186E154BH?
    Image EFDKS90K186E154BH
    Part Number EFDKS90K186E154BH
    Manufacturer Eaton - Electronics Division
    Package/Case Radial
    Capacitance 18 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 900V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.476" (37.50mm)