    Diodes Incorporated MMBD2004SWQ-7-F
    Part No.:
    MMBD2004SWQ-7-F
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    SC-70, SOT-323
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMMBD2004SWQ-7-F.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT323
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    SC-70, SOT-323
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Series Connection
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    300 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    225mA (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1 V @ 100 mA
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 240 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-323
    1. How to order MMBD2004SWQ-7-F on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MMBD2004SWQ-7-F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MMBD2004SWQ-7-F?
    Image MMBD2004SWQ-7-F
    Part Number MMBD2004SWQ-7-F
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series -
    Package/Case SC-70, SOT-323
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Series Connection
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 225mA (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 100 mA
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 240 V
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C