    Diodes Incorporated MBR20100CTF-E1
    Part No.:
    MBR20100CTF-E1
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Package:
    TO-220-3 Full Pack
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMBR20100CTF-E1.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO220F3
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3 Full Pack
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    850 mV @ 10 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    Supplier Device Package:
    TO-220F-3
    1. How to order MBR20100CTF-E1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MBR20100CTF-E1 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MBR20100CTF-E1?
    Image MBR20100CTF-G1 MBR20100CTF-E1
    Part Number MBR20100CTF-G1 MBR20100CTF-E1
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series - -
    Package/Case TO-220-3 Full Pack TO-220-3 Full Pack
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 840 mV @ 10 A 850 mV @ 10 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -65°C ~ 150°C