    CIT Relay and Switch A3F1ASP24VDC2
    Part No.:
    A3F1ASP24VDC2
    Manufacturer:
    CIT Relay and Switch
    Category:
    Automotive Relays
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedA3F1ASP24VDC2.pdf
    Description:
    RELAY AUTOMOTIVE FLANGED HEAVY D
    Manufacturer:
    CIT Relay and Switch
    Series:
    A3
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Coil Type:
    Non Latching
    Coil Current:
    75 mA
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    SPST-NO (1 Form A)
    Contact Rating (Current):
    80 A
    Switching Voltage:
    75VDC - Max
    Must Operate Voltage:
    15.6 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Operate Time:
    7 ms
    Release Time:
    5 ms
    Features:
    Sealed - Fully
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    PC Pin
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    1. How to order A3F1ASP24VDC2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the A3F1ASP24VDC2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A3F1ASP24VDC2?
    Image A3F1ASP24VDC2 A3F1ASP24VDC2R
    Part Number A3F1ASP24VDC2 A3F1ASP24VDC2R
    Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
    Series A3 A3
    Packaging Tray Tray
    Product Status Active Active
    Coil Type Non Latching Non Latching
    Coil Current 75 mA 75 mA
    Coil Voltage 24VDC 24VDC
    Contact Form SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
    Contact Rating (Current) 80 A 80 A
    Switching Voltage 75VDC - Max 75VDC - Max
    Must Operate Voltage 15.6 VDC 15.6 VDC
    Must Release Voltage 2.4 VDC 2.4 VDC
    Operate Time 7 ms 7 ms
    Release Time 5 ms 5 ms
    Features Sealed - Fully Sealed - Fully
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount
    Termination Style PC Pin PC Pin
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C