    CIT Relay and Switch A31CSP24VDC2D
    Part No.:
    A31CSP24VDC2D
    Manufacturer:
    CIT Relay and Switch
    Category:
    Automotive Relays
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedA31CSP24VDC2D.pdf
    Description:
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 24V
    Shipping
    Inventory:2
    Manufacturer:
    CIT Relay and Switch
    Series:
    A3
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Coil Type:
    Non Latching
    Coil Current:
    75 mA
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    80 A
    Switching Voltage:
    75VDC - Max
    Must Operate Voltage:
    16.8 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Operate Time:
    7 ms
    Release Time:
    5 ms
    Features:
    Diode, Sealed - Fully
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination Style:
    PC Pin
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    1. How to order A31CSP24VDC2D on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the A31CSP24VDC2D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A31CSP24VDC2D?
    Image A31CSP24VDC2D
    Part Number A31CSP24VDC2D
    Manufacturer CIT Relay and Switch
    Series A3
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Coil Type Non Latching
    Coil Current 75 mA
    Coil Voltage 24VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 80 A
    Switching Voltage 75VDC - Max
    Must Operate Voltage 16.8 VDC
    Must Release Voltage 2.4 VDC
    Operate Time 7 ms
    Release Time 5 ms
    Features Diode, Sealed - Fully
    Mounting Type Through Hole
    Termination Style PC Pin
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C