    CIT Relay and Switch A2KM1CSQ24VDC1.6
    Part No.:
    A2KM1CSQ24VDC1.6
    Manufacturer:
    CIT Relay and Switch
    Category:
    Automotive Relays
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedA2KM1CSQ24VDC1.6.pdf
    Description:
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 120A 24V
    Shipping
    Inventory:297
    Manufacturer:
    CIT Relay and Switch
    Series:
    A2K
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Coil Type:
    Non Latching
    Coil Current:
    66.7 mA
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    60 A
    Switching Voltage:
    110VDC - Max
    Must Operate Voltage:
    15.6 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Operate Time:
    15 ms
    Release Time:
    15 ms
    Features:
    Magnetic Blowout, Sealed - Fully
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    1. How to order A2KM1CSQ24VDC1.6 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the A2KM1CSQ24VDC1.6 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A2KM1CSQ24VDC1.6?
    Image A2KM1CSQ24VDC1.6 A2KM1CSQ24VDC1.6D A2KM1CSQ24VDC1.6R
    Part Number A2KM1CSQ24VDC1.6 A2KM1CSQ24VDC1.6D A2KM1CSQ24VDC1.6R
    Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
    Series A2K A2K A2K
    Packaging Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching
    Coil Current 66.7 mA 66.7 mA 66.7 mA
    Coil Voltage 24VDC 24VDC 24VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 60 A 60 A 60 A
    Switching Voltage 110VDC - Max 110VDC - Max 110VDC - Max
    Must Operate Voltage 15.6 VDC 15.6 VDC 15.6 VDC
    Must Release Voltage 2.4 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC
    Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms
    Release Time 15 ms 15 ms 15 ms
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C