    CIT Relay and Switch A2KM1ASQ12VDC1.6
    Part No.:
    A2KM1ASQ12VDC1.6
    Manufacturer:
    CIT Relay and Switch
    Category:
    Automotive Relays
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedA2KM1ASQ12VDC1.6.pdf
    Description:
    RELAY AUTOMOTIVE SPST 120A 12V
    Shipping
    Inventory:234
    Manufacturer:
    CIT Relay and Switch
    Series:
    A2K
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Coil Type:
    Non Latching
    Coil Current:
    133.3 mA
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    SPST-NO (1 Form A)
    Contact Rating (Current):
    60 A
    Switching Voltage:
    110VDC - Max
    Must Operate Voltage:
    7.8 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    15 ms
    Release Time:
    15 ms
    Features:
    Magnetic Blowout, Sealed - Fully
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    1. How to order A2KM1ASQ12VDC1.6 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the A2KM1ASQ12VDC1.6 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A2KM1ASQ12VDC1.6?
    Image A2KM1ASQ12VDC1.6D A2KM1ASQ12VDC1.6 A2KM1ASQ12VDC1.6R
    Part Number A2KM1ASQ12VDC1.6D A2KM1ASQ12VDC1.6 A2KM1ASQ12VDC1.6R
    Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
    Series A2K A2K A2K
    Packaging Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching
    Coil Current 133.3 mA 133.3 mA 133.3 mA
    Coil Voltage 12VDC 12VDC 12VDC
    Contact Form SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
    Contact Rating (Current) 60 A 60 A 60 A
    Switching Voltage 110VDC - Max 110VDC - Max 110VDC - Max
    Must Operate Voltage 7.8 VDC 7.8 VDC 7.8 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC
    Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms
    Release Time 15 ms 15 ms 15 ms
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C