    Bulgin MPI002/28/RD
    Part No.:
    MPI002/28/RD
    Manufacturer:
    Bulgin
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMPI002/28/RD.pdf
    Description:
    SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
    Shipping
    Inventory:422
    Manufacturer:
    Bulgin
    Series:
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Anti-Vandal, Illuminated
    Circuit:
    SPST-NO
    Switch Function:
    Off-Mom
    Current Rating (Amps):
    50mA (DC)
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    24 V
    Actuator Type:
    Round, Button, Flush
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    Silver
    Illumination Type, Color:
    LED, Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    1.85 VDC
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection:
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Stainless Steel
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 19.20mm Dia
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 70°C
    1. How to order MPI002/28/RD on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MPI002/28/RD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MPI002/28/RD?
    Image MPI002/28/GN MPI002/28/RD MPI002/28/RD/12 MPI002/TERM/RD MPI002/TERM/AM
    Part Number MPI002/28/GN MPI002/28/RD MPI002/28/RD/12 MPI002/TERM/RD MPI002/TERM/AM
    Manufacturer Bulgin Bulgin Bulgin Bulgin Bulgin
    Series - - - - -
    Packaging Tray Tray Bulk Tray Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Circuit SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO
    Switch Function Off-Mom Off-Mom Off-Mom Off-Mom Off-Mom
    Current Rating (Amps) 50mA (DC) 50mA (DC) 50mA (DC) 50mA (DC) 50mA (DC)
    Voltage Rating - AC - - - - -
    Voltage Rating - DC 24 V 24 V 24 V 24 V 24 V
    Actuator Marking No Marking No Marking No Marking No Marking No Marking
    Color - Actuator/Cap Silver Silver Silver Silver Silver
    Illumination Type, Color LED, Green LED, Red LED, Red LED, Red LED, Amber
    Illumination Voltage (Nominal) 3.5 VDC 1.85 VDC 12 VDC 1.85 VDC 2.3 VDC
    Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Screw Terminal Screw Terminal
    Features Stainless Steel Stainless Steel Stainless Steel Stainless Steel Stainless Steel
    Panel Cutout Dimensions Circular - 19.20mm Dia Circular - 19.20mm Dia Circular - 19.20mm Dia Circular - 19.20mm Dia Circular - 19.20mm Dia
    Operating Temperature -30°C ~ 70°C -30°C ~ 70°C -30°C ~ 70°C -30°C ~ 70°C -30°C ~ 70°C