    Bulgin MPI002/28/D1
    Part No.:
    MPI002/28/D1
    Manufacturer:
    Bulgin
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMPI002/28/D1.pdf
    Description:
    SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
    Shipping
    Inventory:82
    Manufacturer:
    Bulgin
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Anti-Vandal, Illuminated
    Circuit:
    SPST-NO
    Switch Function:
    Off-Mom
    Current Rating (Amps):
    50mA (DC)
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    24 V
    Actuator Type:
    Round, Button, Flush
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    Silver
    Illumination Type, Color:
    LED, Green/Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    2.05, 3.6 VDC
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection:
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Stainless Steel
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 19.20mm Dia
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 70°C