    Boyd Laconia, LLC 573400D00010G
    Part No.:
    573400D00010G
    Manufacturer:
    Boyd Laconia, LLC
    Category:
    Heat Sinks
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited573400D00010G.pdf
    Description:
    HEATSINK D-PAK3 TIN PLATED SMD
    Manufacturer:
    Boyd Laconia, LLC
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Top Mount
    Package Cooled:
    TO-268 (D³Pak)
    Attachment Method:
    SMD Pad
    Shape:
    Rectangular, Fins
    Length:
    0.500" (12.70mm)
    Width:
    1.220" (30.99mm)
    Diameter:
    Fin Height:
    0.401" (10.20mm)
    Power Dissipation @ Temperature Rise:
    1.0W @ 20°C
    Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
    4.00°C/W @ 600 LFM
    Thermal Resistance @ Natural:
    14.00°C/W
    Material:
    Copper
    Material Finish:
    Tin
    1. How to order 573400D00010G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 573400D00010G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 573400D00010G?
    Image 573400D00010G
    Part Number 573400D00010G
    Manufacturer Boyd Laconia, LLC
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Top Mount
    Package Cooled TO-268 (D³Pak)
    Attachment Method SMD Pad
    Shape Rectangular, Fins
    Length 0.500" (12.70mm)
    Width 1.220" (30.99mm)
    Diameter -
    Fin Height 0.401" (10.20mm)
    Power Dissipation @ Temperature Rise 1.0W @ 20°C
    Thermal Resistance @ Forced Air Flow 4.00°C/W @ 600 LFM
    Thermal Resistance @ Natural 14.00°C/W