    CTS Thermal Management Products APF19-19-06CB/A01
    Part No.:
    APF19-19-06CB/A01
    Manufacturer:
    CTS Thermal Management Products
    Category:
    Heat Sinks
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAPF19-19-06CB/A01.pdf
    Description:
    HEATSINK FORGED W/ADHESIVE TAPE
    Shipping
    Inventory:839
    Manufacturer:
    Series:
    APF
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Type:
    Top Mount
    Package Cooled:
    Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
    Attachment Method:
    Thermal Tape, Adhesive (Included)
    Shape:
    Square, Fins
    Length:
    0.748" (19.00mm)
    Width:
    0.748" (19.00mm)
    Diameter:
    Fin Height:
    0.250" (6.35mm)
    Power Dissipation @ Temperature Rise:
    Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
    7.10°C/W @ 200 LFM
    Thermal Resistance @ Natural:
    Material:
    Aluminum
    Material Finish:
    Black Anodized
    1. How to order APF19-19-06CB/A01 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APF19-19-06CB/A01 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APF19-19-06CB/A01?
    Image APF19-19-13CB/A01 APF19-19-06CB/A01 APF19-19-10CB/A01 APF19-19-10CB
    Part Number APF19-19-13CB/A01 APF19-19-06CB/A01 APF19-19-10CB/A01 APF19-19-10CB
    Series APF APF APF APF
    Packaging Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Active
    Type Top Mount Top Mount Top Mount Top Mount
    Shape Square, Fins Square, Fins Square, Fins Square, Fins
    Length 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm)
    Width 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm)
    Diameter - - - -
    Fin Height 0.500" (12.70mm) 0.250" (6.35mm) 0.370" (9.40mm) 0.370" (9.40mm)