    Bourns Inc. ZV40K2220102NIR1HT
    Part No.:
    ZV40K2220102NIR1HT
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    2220 (5750 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedZV40K2220102NIR1HT.pdf
    Description:
    VARISTOR 68V 1KA 2220
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Series:
    ZVHT
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    40 V
    Maximum DC Volts:
    56 V
    Varistor Voltage (Min):
    54.4 V
    Varistor Voltage (Typ):
    68 V
    Varistor Voltage (Max):
    74.8 V
    Current - Surge:
    1 kA
    Energy:
    9.2J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    2200 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCV
    1. How to order ZV40K2220102NIR1HT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ZV40K2220102NIR1HT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ZV40K2220102NIR1HT?
    Image ZV40K2220102NIR1HT
    Part Number ZV40K2220102NIR1HT
    Manufacturer Bourns Inc.
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Series ZVHT
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 40 V
    Maximum DC Volts 56 V
    Varistor Voltage (Min) 54.4 V
    Varistor Voltage (Typ) 68 V
    Varistor Voltage (Max) 74.8 V
    Current - Surge 1 kA
    Energy 9.2J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 2200 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)