    Bourns Inc. EV550K20BL2
    Part No.:
    EV550K20BL2
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEV550K20BL2.pdf
    Description:
    VARISTOR 910V 15KA DISC 20MM
    Shipping
    Inventory:528
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    EV, EdgMOV™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    550 V
    Maximum DC Volts:
    745 V
    Varistor Voltage (Min):
    819 V
    Varistor Voltage (Typ):
    910 V
    Varistor Voltage (Max):
    1.001 kV
    Current - Surge:
    15 kA
    Energy:
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    480 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order EV550K20BL2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EV550K20BL2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EV550K20BL2?
    Image EV550K20BL2
    Part Number EV550K20BL2
    Manufacturer Bourns Inc.
    Package / Case Disc 20mm
    Series EV, EdgMOV™
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 550 V
    Maximum DC Volts 745 V
    Varistor Voltage (Min) 819 V
    Varistor Voltage (Typ) 910 V
    Varistor Voltage (Max) 1.001 kV
    Current - Surge 15 kA
    Energy -
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 480 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)