    Bourns Inc. EV385K7BL2
    Part No.:
    EV385K7BL2
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 7mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEV385K7BL2.pdf
    Description:
    VARISTOR 620V 2.5KA DISC 7MM
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package / Case:
    Disc 7mm
    Series:
    EV, EdgMOV™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    385 V
    Maximum DC Volts:
    505 V
    Varistor Voltage (Min):
    558 V
    Varistor Voltage (Typ):
    620 V
    Varistor Voltage (Max):
    682 V
    Current - Surge:
    2.5 kA
    Energy:
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    130 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order EV385K7BL2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EV385K7BL2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EV385K7BL2?
    Image EV385K7BL2
    Part Number EV385K7BL2
    Manufacturer Bourns Inc.
    Package / Case Disc 7mm
    Series EV, EdgMOV™
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 385 V
    Maximum DC Volts 505 V
    Varistor Voltage (Min) 558 V
    Varistor Voltage (Typ) 620 V
    Varistor Voltage (Max) 682 V
    Current - Surge 2.5 kA
    Energy -
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 130 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)