    Littelfuse Inc. V300LS20AP
    Part No.:
    V300LS20AP
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV300LS20AP.pdf
    Description:
    VARISTOR 470V 4.5KA DISC 14MM
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    LS
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Maximum AC Volts:
    300 V
    Maximum DC Volts:
    405 V
    Varistor Voltage (Min):
    423 V
    Varistor Voltage (Typ):
    470 V
    Varistor Voltage (Max):
    517 V
    Current - Surge:
    4.5 kA
    Energy:
    77J
    Capacitance @ Frequency:
    400 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Through Hole
    1. How to order V300LS20AP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V300LS20AP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300LS20AP?
    Image V300LS20AP V300LS20APX2855
    Part Number V300LS20AP V300LS20APX2855
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 14mm Disc 14mm
    Series LS LS
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Maximum AC Volts 300 V 300 V
    Maximum DC Volts 405 V 405 V
    Varistor Voltage (Min) 423 V 423 V
    Varistor Voltage (Typ) 470 V 470 V
    Varistor Voltage (Max) 517 V 517 V
    Current - Surge 4.5 kA 4.5 kA
    Energy 77J 77J
    Number of Circuits 1 1
    Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz 400 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA)