    Bourns Inc. CR1206-FX-2491ELF
    Part No.:
    CR1206-FX-2491ELF
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCR1206-FX-2491ELF.pdf
    Description:
    RES SMD 2.49K OHM 1% 1/4W 1206
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Series:
    CR1206
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    2.49 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.030" (0.75mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order CR1206-FX-2491ELF on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CR1206-FX-2491ELF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CR1206-FX-2491ELF?
    Image CR1206-FX-2491ELF CR1206-FX-1002ELF CR1206-FX-1001ELF CR1206-J/-000ELF CR1206-FX-1003ELF
    Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
    Series CR1206 CR1206 CR1206 CR1206 CR1206
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance 2.49 kOhms 10 kOhms 1 kOhms 0 Ohms 100 kOhms
    Tolerance ±1% ±1% ±1% Jumper ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W - 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C - ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Ratings 1206 1206 1206 1206 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm) 0.030" (0.75mm) 0.030" (0.75mm) 0.030" (0.75mm) 0.030" (0.75mm)