    Bourns Inc. CR1206-FX-1000ELF
    Part No.:
    CR1206-FX-1000ELF
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCR1206-FX-1000ELF.pdf
    Description:
    RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Series:
    CR1206
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    100 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.030" (0.75mm)