    YAGEO RT1206FRE07422RL
    Part No.:
    RT1206FRE07422RL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRT1206FRE07422RL.pdf
    Description:
    RES SMD 422 OHM 1% 1/4W 1206
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RT
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    422 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RT1206FRE07422RL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RT1206FRE07422RL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT1206FRE07422RL?
    Image RT1206FRE07422RL
    Part Number RT1206FRE07422RL
    Manufacturer YAGEO
    Series RT
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 422 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)