    YAGEO RC0805FR-138R2L
    Part No.:
    RC0805FR-138R2L
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRC0805FR-138R2L.pdf
    Description:
    RES 8.2 OHM 1% 1/8W 0805
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Resistance:
    8.2 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)