    YAGEO RC0603FR-072K05L
    Part No.:
    RC0603FR-072K05L
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRC0603FR-072K05L.pdf
    Description:
    RES 2.05K OHM 1% 1/10W 0603
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Resistance:
    2.05 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)