    YAGEO AF0201JR-07100RL
    Part No.:
    AF0201JR-07100RL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0201 (0603 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAF0201JR-07100RL.pdf
    Description:
    RES SMD 100 OHM 5% 1/20W 0201
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    AF
    Package/Case:
    0201 (0603 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    100 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0201
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)