    YAGEO 911KD14-OP10
    Part No.:
    911KD14-OP10
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited911KD14-OP10.pdf
    Description:
    VARISTOR 910V 4.5KA DISC 14MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    14Φ
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    550 V
    Maximum DC Volts:
    745 V
    Varistor Voltage (Min):
    819 V
    Varistor Voltage (Typ):
    910 V
    Varistor Voltage (Max):
    1.001 kV
    Current - Surge:
    4.5 kA
    Energy:
    175J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    220 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order 911KD14-OP10 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 911KD14-OP10 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 911KD14-OP10?
    Image 911KD14 911KD14J 911KD14-OP10 911KD14-F 911KD14-P10
    Part Number 911KD14 911KD14J 911KD14-OP10 911KD14-F 911KD14-P10
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Package / Case Disc 14mm Disc 14mm Disc 14mm Disc 14mm Disc 14mm
    Series 14D 14D 14Φ 14D 14D
    Packaging Bag Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Maximum AC Volts 550 V 550 V 550 V 550 V 550 V
    Maximum DC Volts 745 V 745 V 745 V 745 V 745 V
    Varistor Voltage (Min) 819 V 819 V 819 V 819 V 819 V
    Varistor Voltage (Typ) 910 V 910 V 910 V 910 V 910 V
    Varistor Voltage (Max) 1.001 kV 1.001 kV 1.001 kV 1.001 kV 1.001 kV
    Current - Surge 4.5 kA 6 kA 4.5 kA 4.5 kA 4.5 kA
    Energy 175J 255J 175J 175J 175J
    Number of Circuits 1 1 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 220 pF @ 1 kHz 220 pF @ 1 kHz 220 pF @ 1 kHz 220 pF @ 1 kHz 220 pF @ 1 kHz