    YAGEO 820KD20J-F
    Part No.:
    820KD20J-F
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited820KD20J-F.pdf
    Description:
    VARISTOR 82V 10KA DISC 20MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    20D
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    50 V
    Maximum DC Volts:
    65 V
    Varistor Voltage (Min):
    74 V
    Varistor Voltage (Typ):
    82 V
    Varistor Voltage (Max):
    90 V
    Current - Surge:
    10 kA
    Energy:
    56J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    4900 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order 820KD20J-F on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 820KD20J-F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 820KD20J-F?
    Image 820KD20J 820KD20J-P7.5TB 820KD20J-P7.5TR 820KD20J-OP7.5TR 820KD20J-FP7.5TB
    Part Number 820KD20J 820KD20J-P7.5TB 820KD20J-P7.5TR 820KD20J-OP7.5TR 820KD20J-FP7.5TB
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Package / Case Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm
    Series 20D 20D 20D 20D 20D
    Packaging Bulk Tape & Box (TB) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Maximum AC Volts 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
    Maximum DC Volts 65 V 65 V 65 V 65 V 65 V
    Varistor Voltage (Min) 74 V 74 V 74 V 74 V 74 V
    Varistor Voltage (Typ) 82 V 82 V 82 V 82 V 82 V
    Varistor Voltage (Max) 90 V 90 V 90 V 90 V 90 V
    Current - Surge 10 kA 10 kA 10 kA 10 kA 10 kA
    Energy 56J 56J 56J 56J 56J
    Number of Circuits 1 1 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 4900 pF @ 1 kHz 4900 pF @ 1 kHz 4900 pF @ 1 kHz 4900 pF @ 1 kHz 4900 pF @ 1 kHz