    YAGEO 820KD20J
    Part No.:
    820KD20J
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited820KD20J.pdf
    Description:
    VARISTOR 82V 10KA DISC 20MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    20D
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    50 V
    Maximum DC Volts:
    65 V
    Varistor Voltage (Min):
    74 V
    Varistor Voltage (Typ):
    82 V
    Varistor Voltage (Max):
    90 V
    Current - Surge:
    10 kA
    Energy:
    56J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    4900 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order 820KD20J on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 820KD20J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 820KD20J?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 820KD20J.
    7.How to contact us to get technical supports, such as 820KD20J pin diagram, 820KD20J datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 820KD20J 820KD20J-P7.5TB 820KD20J-P7.5TR 820KD20J-OP7.5TR 820KD20J-FP7.5TB
    Part Number 820KD20J 820KD20J-P7.5TB 820KD20J-P7.5TR 820KD20J-OP7.5TR 820KD20J-FP7.5TB
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Package / Case Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm
    Series 20D 20D 20D 20D 20D
    Packaging Bulk Tape & Box (TB) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Maximum AC Volts 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
    Maximum DC Volts 65 V 65 V 65 V 65 V 65 V
    Varistor Voltage (Min) 74 V 74 V 74 V 74 V 74 V
    Varistor Voltage (Typ) 82 V 82 V 82 V 82 V 82 V
    Varistor Voltage (Max) 90 V 90 V 90 V 90 V 90 V
    Current - Surge 10 kA 10 kA 10 kA 10 kA 10 kA
    Energy 56J 56J 56J 56J 56J
    Number of Circuits 1 1 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 4900 pF @ 1 kHz 4900 pF @ 1 kHz 4900 pF @ 1 kHz 4900 pF @ 1 kHz 4900 pF @ 1 kHz