    YAGEO 361KH20J-O
    Part No.:
    361KH20J-O
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited361KH20J-O.pdf
    Description:
    VARISTOR 360V 10KA DISC 20MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    20H
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    230 V
    Maximum DC Volts:
    300 V
    Varistor Voltage (Min):
    324 V
    Varistor Voltage (Typ):
    360 V
    Varistor Voltage (Max):
    396 V
    Current - Surge:
    10 kA
    Energy:
    255J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    1100 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 140°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order 361KH20J-O on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 361KH20J-O price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 361KH20J-O?
    Image 361KH20J-O 361KH20J-OTB 361KH20J-P7.5TR 361KH20J-P7.5TB 361KH20J-OTR
    Part Number 361KH20J-O 361KH20J-OTB 361KH20J-P7.5TR 361KH20J-P7.5TB 361KH20J-OTR
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Package / Case Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm
    Series 20H 20H 20H 20H 20H
    Packaging Bulk Tape & Box (TB) Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Maximum AC Volts 230 V 230 V 230 V 230 V 230 V
    Maximum DC Volts 300 V 300 V 300 V 300 V 300 V
    Varistor Voltage (Min) 324 V 324 V 324 V 324 V 324 V
    Varistor Voltage (Typ) 360 V 360 V 360 V 360 V 360 V
    Varistor Voltage (Max) 396 V 396 V 396 V 396 V 396 V
    Current - Surge 10 kA 10 kA 10 kA 10 kA 10 kA
    Energy 255J 255J 255J 255J 255J
    Number of Circuits 1 1 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 1100 pF @ 1 kHz 1100 pF @ 1 kHz 1100 pF @ 1 kHz 1100 pF @ 1 kHz 1100 pF @ 1 kHz