    WIMA MKS4C054707E00MSSD
    Part No.:
    MKS4C054707E00MSSD
    Manufacturer:
    WIMA
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMKS4C054707E00MSSD.pdf
    Description:
    MKS 4 47.0 UF 63 VDC 17X29X41.5
    Shipping
    Inventory:192
    Manufacturer:
    WIMA
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Dielectric Material:
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.634" L x 0.669" W (41.50mm x 17.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.142" (29.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    1.476" (37.50mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    1. How to order MKS4C054707E00MSSD on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MKS4C054707E00MSSD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKS4C054707E00MSSD?
    Image MKS4C054707E00MSSD
    Part Number MKS4C054707E00MSSD
    Manufacturer WIMA
    Package/Case Radial
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.634" L x 0.669" W (41.50mm x 17.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.142" (29.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.476" (37.50mm)