    WIMA MKS2G022201E00JSSD
    Part No.:
    MKS2G022201E00JSSD
    Manufacturer:
    WIMA
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMKS2G022201E00JSSD.pdf
    Description:
    MKS 2 0.022 UF 400 VDC 4.5X9.5X7
    Manufacturer:
    WIMA
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    200V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Dielectric Material:
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.374" (9.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Applications:
    Automotive
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order MKS2G022201E00JSSD on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MKS2G022201E00JSSD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKS2G022201E00JSSD?
    Image MKS2G022201E00JSSD
    Part Number MKS2G022201E00JSSD
    Manufacturer WIMA
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 200V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)