    WIMA MKS2D031001A00MSSD
    Part No.:
    MKS2D031001A00MSSD
    Manufacturer:
    WIMA
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMKS2D031001A00MSSD.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.1UF 20% 100VDC RADIAL
    Manufacturer:
    WIMA
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Dielectric Material:
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.256" (6.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Applications:
    Automotive
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order MKS2D031001A00MSSD on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MKS2D031001A00MSSD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKS2D031001A00MSSD?
    Image MKS2D031001A00MSSD
    Part Number MKS2D031001A00MSSD
    Manufacturer WIMA
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)