    WIMA MKP2G013301B00KSSD
    Part No.:
    MKP2G013301B00KSSD
    Manufacturer:
    WIMA
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMKP2G013301B00KSSD.pdf
    Description:
    CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD
    Manufacturer:
    WIMA
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    3300 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    200V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Applications:
    Automotive; High Frequency, Switching
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order MKP2G013301B00KSSD on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MKP2G013301B00KSSD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKP2G013301B00KSSD?
    Image MKP2G013301B00KSSD
    Part Number MKP2G013301B00KSSD
    Manufacturer WIMA
    Package/Case Radial
    Capacitance 3300 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 200V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)