    WIMA FKP2D011001D00KSSD
    Part No.:
    FKP2D011001D00KSSD
    Manufacturer:
    WIMA
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFKP2D011001D00KSSD.pdf
    Description:
    CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RAD
    Manufacturer:
    WIMA
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP)
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.236" (6.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Applications:
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order FKP2D011001D00KSSD on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FKP2D011001D00KSSD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FKP2D011001D00KSSD?
    Image FKP2D011001D00KSSD
    Part Number FKP2D011001D00KSSD
    Manufacturer WIMA
    Package/Case Radial
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polypropylene (PP)
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)