    WeEn Semiconductors BTA212B-800B,118
    Part No.:
    BTA212B-800B,118
    Manufacturer:
    WeEn Semiconductors
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBTA212B-800B,118.pdf
    Description:
    TRIAC 800V 12A D2PAK
    Manufacturer:
    WeEn Semiconductors
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Standard
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.5 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    95A, 105A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    60 mA
    Operating Temperature:
    125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D2PAK
    1. How to order BTA212B-800B,118 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BTA212B-800B,118 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BTA212B-800B,118?
    Image BTA212B-800E,118 BTA212B-800B,118 BTA212B-600B,118 BTA212B-600D,118 BTA212B-600E,118
    Part Number BTA212B-800E,118 BTA212B-800B,118 BTA212B-600B,118 BTA212B-600D,118 BTA212B-600E,118
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Voltage - Off State 800 V 800 V 600 V 600 V 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A 12 A 12 A 12 A 12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 95A, 105A 95A, 105A 95A, 105A 95A, 105A 95A, 105A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA 50 mA 50 mA 5 mA 10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 25 mA 60 mA 60 mA 15 mA 25 mA
    Configuration Single Single Single Single Single
    Operating Temperature 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ)