    WeEn Semiconductors ACT108W-600D,135
    Part No.:
    ACT108W-600D,135
    Manufacturer:
    WeEn Semiconductors
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-261-4, TO-261AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedACT108W-600D,135.pdf
    Description:
    TRIAC SENS GATE 600V 0.8A SC73
    Manufacturer:
    WeEn Semiconductors
    Series:
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    800 mA
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    900 mV
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    8A, 8.8A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    5 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    20 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SC-73
    1. How to order ACT108W-600D,135 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ACT108W-600D,135 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ACT108W-600D,135?
    Image ACT108W-800EF ACT108W-600E,135 ACT108W-600D,135
    Part Number ACT108W-800EF ACT108W-600E,135 ACT108W-600D,135
    Manufacturer WeEn Semiconductors WeEn Semiconductors WeEn Semiconductors
    Series - - -
    Package/Case TO-261-4, TO-261AA TO-261-4, TO-261AA TO-261-4, TO-261AA
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Triac Type Logic - Sensitive Gate Logic - Sensitive Gate Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State 800 V 600 V 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 800 mA 800 mA 800 mA
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V 1 V 900 mV
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 13A, 14.3A 8A, 8.8A 8A, 8.8A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA 10 mA 5 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 20 mA 25 mA 20 mA
    Configuration Single Single Single
    Operating Temperature 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ)