    Wakefield-Vette 960-19-12-D-AB-0
    Part No.:
    960-19-12-D-AB-0
    Manufacturer:
    Wakefield-Vette
    Category:
    Heat Sinks
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited960-19-12-D-AB-0.pdf
    Description:
    HEATSINK 19X12MM DIA PUSH PIN
    Shipping
    Inventory:523
    Manufacturer:
    Wakefield-Vette
    Series:
    960
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Type:
    Top Mount
    Package Cooled:
    BGA
    Attachment Method:
    Push Pin
    Shape:
    Square, Pin Fins
    Length:
    0.748" (19.00mm)
    Width:
    0.748" (19.00mm)
    Diameter:
    Fin Height:
    0.472" (12.00mm)
    Power Dissipation @ Temperature Rise:
    Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
    8.60°C/W @ 200 LFM
    Thermal Resistance @ Natural:
    Material:
    Aluminum
    Material Finish:
    Black Anodized
    1. How to order 960-19-12-D-AB-0 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 960-19-12-D-AB-0 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 960-19-12-D-AB-0?
    Image 960-19-12-F-AB-0 960-19-15-D-AB-0 960-19-12-D-AB-0 960-19-15-F-AB-0 960-19-18-F-AB-0
    Part Number 960-19-12-F-AB-0 960-19-15-D-AB-0 960-19-12-D-AB-0 960-19-15-F-AB-0 960-19-18-F-AB-0
    Manufacturer Wakefield-Vette Wakefield-Vette Wakefield-Vette Wakefield-Vette Wakefield-Vette
    Series 960 960 960 960 960
    Packaging Box Tray Tray Box Box
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Top Mount Top Mount Top Mount Top Mount Top Mount
    Package Cooled BGA BGA BGA BGA BGA
    Attachment Method Push Pin Push Pin Push Pin Push Pin Push Pin
    Shape Square, Pin Fins Square, Pin Fins Square, Pin Fins Square, Pin Fins Square, Pin Fins
    Length 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm)
    Width 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm) 0.748" (19.00mm)
    Diameter - - - - -
    Fin Height 0.472" (12.00mm) 0.590" (15.00mm) 0.472" (12.00mm) 0.590" (15.00mm) 0.709" (18.00mm)