    Vishay Semiconductor Opto Division VOH1016AD
    Part No.:
    VOH1016AD
    Manufacturer:
    Vishay Semiconductor Opto Division
    Category:
    Logic Output Optoisolators
    Package:
    6-DIP (0.400", 10.16mm)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedVOH1016AD.pdf
    Description:
    OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6-DIP
    Manufacturer:
    Series:
    Package/Case:
    6-DIP (0.400", 10.16mm)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Number of Channels:
    1
    Inputs - Side 1/Side 2:
    1/0
    Voltage - Isolation:
    5000Vrms
    Common Mode Transient Immunity (Min):
    10kV/µs
    Input Type:
    DC
    Output Type:
    Open Collector
    Current - Output / Channel:
    50 mA
    Data Rate:
    2MHz
    Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
    2µs, 1.2µs
    Rise / Fall Time (Typ):
    50ns, 40ns
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    1.1V
    Current - DC Forward (If) (Max):
    50mA
    Voltage - Supply:
    16V
    Grade:
    Qualification:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    6-DIP
    1. How to order VOH1016AD on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VOH1016AD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VOH1016AD?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VOH1016AD.
    Image VOH1016AD VOH1016AD-V
    Part Number VOH1016AD VOH1016AD-V
    Manufacturer Vishay Semiconductor Opto Division Vishay Semiconductor Opto Division
    Series - -
    Package/Case 6-DIP (0.400", 10.16mm) 6-DIP (0.400", 10.16mm)
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Number of Channels 1 1
    Inputs - Side 1/Side 2 1/0 1/0
    Voltage - Isolation 5000Vrms 5000Vrms
    Common Mode Transient Immunity (Min) 10kV/µs 10kV/µs
    Input Type DC DC
    Output Type Open Collector Open Collector
    Current - Output / Channel 50 mA 50 mA
    Data Rate 2MHz 2MHz
    Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 2µs, 1.2µs 2µs, 1.2µs
    Rise / Fall Time (Typ) 50ns, 40ns 50ns, 40ns
    Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.1V 1.1V
    Current - DC Forward (If) (Max) 50mA 50mA
    Voltage - Supply 16V 16V
    Grade - -
    Qualification - -
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C