    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236855332
    Part No.:
    BFC236855332
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBFC236855332.pdf
    Description:
    CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    3300 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.535" (13.60mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC236855332 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BFC236855332 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC236855332?
    Image BFC236855332
    Part Number BFC236855332
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 3300 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.535" (13.60mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)