    Vishay V12P103HM3/H
    Part No.:
    V12P103HM3/H
    Manufacturer:
    Vishay
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-277, 3-PowerDFN
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV12P103HM3/H.pdf
    Description:
    12A, 100V, SMPC TRENCH SKY RECT.
    Manufacturer:
    Vishay
    Series:
    Package/Case:
    TO-277, 3-PowerDFN
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io):
    12A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    640 mV @ 12 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    680 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F:
    1900pF @ 4V, 1MHz
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-277A (SMPC)
    Operating Temperature - Junction:
    -40°C ~ 150°C
    1. How to order V12P103HM3/H on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V12P103HM3/H price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V12P103HM3/H?
    Image V12P103HM3/I V12P103HM3/H
    Part Number V12P103HM3/I V12P103HM3/H
    Manufacturer Vishay Vishay
    Series - -
    Package/Case TO-277, 3-PowerDFN TO-277, 3-PowerDFN
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
    Current - Average Rectified (Io) 12A 12A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 640 mV @ 12 A 640 mV @ 12 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 680 µA @ 100 V 680 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F 1900pF @ 4V, 1MHz 1900pF @ 4V, 1MHz
    Grade Automotive Automotive
    Qualification AEC-Q101 AEC-Q101
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package TO-277A (SMPC) TO-277A (SMPC)
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C