    Vishay Sprague TMCP1C335MTRF
    Part No.:
    TMCP1C335MTRF
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Description:
    CAP TANT 3.3UF 20% 16V 0805
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Series:
    TMCP
    Active
    Capacitance:
    3.3 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    8.8Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.047" (1.20mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    P
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TMCP1C335MTRF on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TMCP1C335MTRF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TMCP1C335MTRF?
    Image TMCP1C335MTRF
    Part Number TMCP1C335MTRF
    Manufacturer Vishay Sprague
    Series TMCP
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 3.3 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 8.8Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)