    Vishay Sprague TH3C476K6R3F0800
    Part No.:
    TH3C476K6R3F0800
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2312 (6032 Metric)
    Description:
    CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2312
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Series:
    TANTAMOUNT™, TH3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    800mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.110" (2.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    Automotive
    Failure Rate:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    1. How to order TH3C476K6R3F0800 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TH3C476K6R3F0800 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TH3C476K6R3F0800?
    Image TH3C476K6R3F0800
    Part Number TH3C476K6R3F0800
    Manufacturer Vishay Sprague
    Series TANTAMOUNT™, TH3
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)