    Vishay Sfernice RE38L2D502
    Part No.:
    RE38L2D502
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Category:
    Angle, Linear Position Measuring
    Package:
    Cylinder, Wire Leads
    Description:
    SFERNICE TRANSDUCERS
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Package/Case:
    Cylinder, Wire Leads
    Series:
    REC 38 L
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    For Measuring:
    Linear Position
    Technology:
    Resistive
    Rotation Angle - Electrical, Mechanical:
    Linear Range:
    0 ~ 50.00mm (0 ~ 1.97")
    Output:
    Resistive
    Output Signal:
    Actuator Type:
    Round Shaft
    Linearity:
    ±0.1%
    Resistance:
    5 kOhms
    Resistance Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Supply:
    Mounting Type:
    Custom
    Termination Style:
    Wire Leads
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Supplier Device Package:
    1. How to order RE38L2D502 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RE38L2D502 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RE38L2D502?
    Image RE38L2D502
    Part Number RE38L2D502
    Manufacturer Vishay Sfernice
    Package/Case Cylinder, Wire Leads
    Series REC 38 L
    Packaging Box
    Product Status Active
    Programmable -
    For Measuring Linear Position
    Technology Resistive
    Linear Range 0 ~ 50.00mm (0 ~ 1.97")
    Output Resistive
    Output Signal -
    Actuator Type Round Shaft
    Linearity ±0.1%
    Resistance 5 kOhms
    Resistance Tolerance ±20%
    Voltage - Supply -
    Mounting Type Custom
    Termination Style Wire Leads
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C