    Vishay Sprague 593D107X9016D2TE3
    Part No.:
    593D107X9016D2TE3
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Series:
    TANTAMOUNT™, 593D
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    125mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order 593D107X9016D2TE3 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 593D107X9016D2TE3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 593D107X9016D2TE3?
    Image 593D107X9016D2TE3
    Part Number 593D107X9016D2TE3
    Manufacturer Vishay Sprague
    Series TANTAMOUNT™, 593D
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 125mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)