    TT Electronics/Optek Technology OPB720A-12Z
    Part No.:
    OPB720A-12Z
    Manufacturer:
    TT Electronics/Optek Technology
    Category:
    Reflective - Logic Output
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedOPB720A-12Z.pdf
    Description:
    SENSOR REFLECTIVE 305MM NPN OPEN
    Shipping
    Inventory:160
    Manufacturer:
    Series:
    OPB720A
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Sensing Distance:
    0.040" ~ 12.000" (1mm ~ 305mm)
    Sensing Method:
    Reflective
    Sensing Object:
    Kodak® Paper, White Paper
    Output Configuration:
    NPN - Open Collector
    Sensing Light:
    Mounting Type:
    Current - Supply:
    Voltage - Supply:
    10V ~ 30V
    1. How to order OPB720A-12Z on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the OPB720A-12Z price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of OPB720A-12Z?
    Image OPB720A-06Z OPB720A-12Z OPB720A-30VZ
    Part Number OPB720A-06Z OPB720A-12Z OPB720A-30VZ
    Series OPB720A OPB720A OPB720A
    Package/Case Module Module Module
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Obsolete
    Sensing Distance 0.040" ~ 6.000" (1mm ~ 152mm) 0.040" ~ 12.000" (1mm ~ 305mm) 0.040" ~ 30.000" (1mm ~ 762mm)
    Sensing Method Reflective Reflective Reflective
    Sensing Object Kodak® Paper, White Paper Kodak® Paper, White Paper Kodak® Paper, White Paper
    Output Configuration NPN - Open Collector NPN - Open Collector NPN - Open Collector
    Sensing Light - - -
    Mounting Type - - -
    Current - Supply - - -
    Voltage - Supply 10V ~ 30V 10V ~ 30V 10V ~ 30V