    Texas Instruments UCC28C53QDRQ1
    Part No.:
    UCC28C53QDRQ1
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    DC DC Switching Controllers
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedUCC28C53QDRQ1.pdf
    Description:
    AUTOMOTIVE, 30-V, LOW-POWER CURR
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Type:
    Transistor Driver
    Function:
    Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
    Output Configuration:
    Positive
    Topology:
    Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, SEPIC
    Number of Outputs:
    1
    Output Phases:
    1
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    28V
    Frequency - Switching:
    1MHz
    Duty Cycle (Max):
    100%
    Synchronous Rectifier:
    No
    Clock Sync:
    Yes
    Serial Interfaces:
    Control Features:
    Current Limit, Dead Time Control, Enable, Frequency Control, Soft Start
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q100
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-SOIC
    1. How to order UCC28C53QDRQ1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the UCC28C53QDRQ1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UCC28C53QDRQ1?
    Image UCC28C53QDRQ1
    Part Number UCC28C53QDRQ1
    Manufacturer Texas Instruments
    Series -
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Output Type Transistor Driver
    Function Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
    Output Configuration Positive
    Topology Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, SEPIC
    Number of Outputs 1
    Output Phases 1
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 28V
    Frequency - Switching 1MHz
    Duty Cycle (Max) 100%
    Synchronous Rectifier No
    Clock Sync Yes
    Serial Interfaces -
    Control Features Current Limit, Dead Time Control, Enable, Frequency Control, Soft Start
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)