    Texas Instruments UA78M33CDCYR
    Part No.:
    UA78M33CDCYR
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-261-4, TO-261AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedUA78M33CDCYR.pdf
    Description:
    IC REG LIN 3.3V 500MA SOT223-4
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    25V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    2V @ 350mA
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    80dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    0°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-223-4
    1. How to order UA78M33CDCYR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the UA78M33CDCYR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UA78M33CDCYR?
    Image UA78M33CDCYR UA78M33CDCYRG3
    Part Number UA78M33CDCYR UA78M33CDCYRG3
    Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments
    Series - -
    Package/Case TO-261-4, TO-261AA TO-261-4, TO-261AA
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 25V 25V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) 2V @ 350mA 2V @ 350mA
    Current - Output 500mA 500mA
    Current - Quiescent (Iq) - -
    Current - Supply (Max) - -
    PSRR 80dB (120Hz) 80dB (120Hz)
    Control Features - -
    Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C