    Texas Instruments TPS71501DCKRG4
    Part No.:
    TPS71501DCKRG4
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTPS71501DCKRG4.pdf
    Description:
    IC REG LIN POS ADJ 50MA SC70-5
    Shipping
    Inventory:70
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Adjustable
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    24V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.2V
    Voltage - Output (Max):
    15V
    Voltage Dropout (Max):
    0.75V @ 50mA
    Current - Output:
    50mA
    Current - Quiescent (Iq):
    4.2 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    60dB (100kHz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SC-70-5
    1. How to order TPS71501DCKRG4 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TPS71501DCKRG4 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TPS71501DCKRG4?
    Image TPS71501DCKRG4
    Part Number TPS71501DCKRG4
    Manufacturer Texas Instruments
    Series -
    Package/Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Output Configuration Positive
    Output Type Adjustable
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 24V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
    Voltage - Output (Max) 15V
    Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 50mA
    Current - Output 50mA
    Current - Quiescent (Iq) 4.2 µA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 60dB (100kHz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C