    Texas Instruments TMCS1123C4AQDVGR
    Part No.:
    TMCS1123C4AQDVGR
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Current Sensors
    Package:
    10-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTMCS1123C4AQDVGR.pdf
    Description:
    1100V REINFORCED ISOLATION, 75AR
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    10-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Active
    For Measuring:
    AC/DC
    Sensor Type:
    Hall Effect
    Current - Sensing:
    -2.3A ~ 45.7A
    Number of Channels:
    1
    Output:
    Analog Voltage
    Sensitivity:
    100mV/A
    Frequency:
    250kHz
    Linearity:
    ±0.1%
    Accuracy:
    Voltage - Supply:
    3V ~ 5.5V
    Response Time:
    1µs
    Current - Supply (Max):
    80A
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Polarization:
    Unidirectional
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    10-SOIC
    1. How to order TMCS1123C4AQDVGR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TMCS1123C4AQDVGR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TMCS1123C4AQDVGR?
    Image TMCS1123C4AQDVGR
    Part Number TMCS1123C4AQDVGR
    Manufacturer Texas Instruments
    Series -
    Package/Case 10-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    For Measuring AC/DC
    Sensor Type Hall Effect
    Current - Sensing -2.3A ~ 45.7A
    Number of Channels 1
    Output Analog Voltage
    Sensitivity 100mV/A
    Frequency 250kHz
    Linearity ±0.1%
    Accuracy -
    Voltage - Supply 3V ~ 5.5V
    Response Time 1µs
    Current - Supply (Max) 80A
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C