    Texas Instruments LP3891EMRX-1.2
    Part No.:
    LP3891EMRX-1.2
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLP3891EMRX-1.2.pdf
    Description:
    IC REG LIN 1.2V 800MA 8SO PWRPAD
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.2V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.43V @ 800mA
    Current - Output:
    800mA
    Current - Quiescent (Iq):
    30 µA
    Current - Supply (Max):
    8 mA
    PSRR:
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-SO PowerPad
    1. How to order LP3891EMRX-1.2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LP3891EMRX-1.2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP3891EMRX-1.2?
    Image LP3891EMRX-1.2/NOPB LP3891EMRX-1.2
    Part Number LP3891EMRX-1.2/NOPB LP3891EMRX-1.2
    Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments
    Series - -
    Package/Case 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Obsolete
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 1.2V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) 0.43V @ 800mA 0.43V @ 800mA
    Current - Output 800mA 800mA
    Current - Quiescent (Iq) 30 µA 30 µA
    Current - Supply (Max) 8 mA 8 mA
    PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz) 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
    Control Features Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C