    Texas Instruments LP3875ESX-1.8/NOPB
    Part No.:
    LP3875ESX-1.8/NOPB
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLP3875ESX-1.8/NOPB.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.8V 1.5A DDPAK
    Shipping
    Inventory:345
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    7V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.55V @ 1.5A
    Current - Output:
    1.5A
    Current - Quiescent (Iq):
    5 mA
    Current - Supply (Max):
    15 mA
    PSRR:
    73dB ~ 57dB (120Hz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (DDPAK-5)
    1. How to order LP3875ESX-1.8/NOPB on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LP3875ESX-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP3875ESX-1.8/NOPB?
    Image LP3875ESX-ADJ/NOPB LP3875ESX-2.5/NOPB LP3875ESX-1.8/NOPB LP3875ESX-3.3/NOPB LP3875ESX-5.0
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Discontinued at Digi-Key
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Adjustable Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V 7V 7V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.22V 2.5V 1.8V 3.3V 5V
    Voltage - Output (Max) 6.4V - - - -
    Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A
    Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
    Current - Quiescent (Iq) 5 mA 5 mA 5 mA 5 mA 5 mA
    Current - Supply (Max) 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
    PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz)
    Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C