    Texas Instruments LP2985IM5-3.5/NOPB
    Part No.:
    LP2985IM5-3.5/NOPB
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    SC-74A, SOT-753
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLP2985IM5-3.5/NOPB.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.5V 150MA SOT23-5
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.58V @ 150mA
    Current - Output:
    150mA
    Current - Quiescent (Iq):
    95 µA
    Current - Supply (Max):
    2.5 mA
    PSRR:
    45dB (1kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-5
    1. How to order LP2985IM5-3.5/NOPB on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LP2985IM5-3.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP2985IM5-3.5/NOPB?
    Series - - - - -
    Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V 16V 16V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 5V 3.6V 3.5V
    Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA 0.58V @ 150mA 0.58V @ 150mA 0.58V @ 150mA 0.58V @ 150mA
    Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
    Current - Quiescent (Iq) 95 µA 95 µA 95 µA 95 µA 95 µA
    Current - Supply (Max) 2.5 mA 2.5 mA 2.5 mA 2.5 mA 2.5 mA
    PSRR 45dB (1kHz) 45dB (1kHz) 45dB (1kHz) 45dB (1kHz) 45dB (1kHz)
    Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C