    Texas Instruments LMS1587CS-3.3/NOPB
    Part No.:
    LMS1587CS-3.3/NOPB
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLMS1587CS-3.3/NOPB.pdf
    Description:
    IC REG LIN 3.3V 3A DDPAK/TO263-3
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    13V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.3V @ 3A
    Current - Output:
    3A
    Current - Quiescent (Iq):
    7 mA
    Current - Supply (Max):
    13 mA
    PSRR:
    72dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    0°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (DDPAK-3)
    1. How to order LMS1587CS-3.3/NOPB on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LMS1587CS-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LMS1587CS-3.3/NOPB?
    Series - - - - -
    Packaging Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Adjustable Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 13V 13V 13V 13V 13V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 1.25V 1.5V 1.5V
    Voltage - Output (Max) - - 11.7V - -
    Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 3A 1.3V @ 3A 1.3V @ 3A 1.3V @ 3A 1.3V @ 3A
    Current - Output 3A 3A 3A 3A 3A
    Current - Quiescent (Iq) 7 mA 7 mA 7 mA 7 mA 7 mA
    Current - Supply (Max) 13 mA 13 mA 13 mA 13 mA 13 mA
    PSRR 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 60 ~ 72 dB (120Hz) 60 ~ 72 dB (120Hz)
    Control Features - - - - -
    Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C