    Texas Instruments LM4040C25MDBZTEP
    Part No.:
    LM4040C25MDBZTEP
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLM4040C25MDBZTEP.pdf
    Description:
    IC VREF SHUNT 0.64% SOT23-3
    Shipping
    Inventory:536
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Current - Output:
    15 mA
    Tolerance:
    ±0.64%
    Temperature Coefficient:
    100ppm/°C
    Noise - 0.1Hz to 10Hz:
    Noise - 10Hz to 10kHz:
    35µVrms
    Current - Cathode:
    82 µA
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C (TA)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-3
    1. How to order LM4040C25MDBZTEP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LM4040C25MDBZTEP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM4040C25MDBZTEP?
    Image LM4040C25MDBZTEP
    Part Number LM4040C25MDBZTEP
    Manufacturer Texas Instruments
    Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Reference Type Shunt
    Output Type Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
    Voltage - Output (Max) -
    Current - Output 15 mA
    Tolerance ±0.64%
    Temperature Coefficient 100ppm/°C
    Noise - 0.1Hz to 10Hz -
    Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms
    Voltage - Input -
    Current - Supply -
    Current - Cathode 82 µA
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)